СЪСТЕЗАНИЕ - Близо 6 минути без въздух издържа мъж във водата » YEP.bg

СЪСТЕЗАНИЕ - Близо 6 минути без въздух издържа мъж във водата

Публикувано от YEP.bg на 20 November 2012 | 0 Коментари

Източник: Любомир Стефанов

Етикети: , , ,

На 17-18.11 (в гр. Банкя) се проведе първото състезание по свободно гмуркане в България – Sofia Freediving Cup 2012. Състезанието се състоя на 25 метров басейн в СБР „Здраве”  по правилника на световната асоциация по свободно гмуркане (AIDA).

В рамките на двата състезателни дни 35 състезателя от 5 страни премериха сили в 3 дисциплини. Бяха поставени 9 национални рекорда (5 български, 1 сръбски, 2 естонски и 1 от Румъния).Данаил Едрев изплува 162 метра под вода на един дъх и постави нов национален рекорд на България, като постижението му донесе бронзов медал в дисциплината. На първо място с еднакъв резултат (175 метра) са Арис Йоанидис и Димитрис Чатциментор от Гърция. При статична апнеа (максимално задържане на дъха, лежейки на повърхността на водата в неподвижно състояние) първи стана отново Арис Йонидис с резултат 5 минути и 55 секунди. В дисциплината динамична апнеа без плавници Данаил Едрев направи 135 метра и подобри националния си рекорд с 24 метра, класирайки се на второ място. При жените безспорен фаворит беше Любица Трутич от Сърбия, която зае първите места във всички дисциплини (1 национален рекорд) и спечели купата на София по свободно гмуркане. Румяна Боева от клуб „Приятели на морето” постави нови национални рекорди в две от дисциплините – 100 метра динамична апнеа с моноплавник и 3 минути и 45 секунди статична апнеа. Виктория Данова изплува 61 метра без плавници, което е отново е национален рекорд на България.